Jak badam szczelność?

Badanie szczelności

To metoda ciśnieniowa, pozwalająca wykryć wady budynku, a konkretnie jego szczelności. Określa ona maksymalną ilość powietrza jaka w ciągu godziny może dostać się do obiektu przez wszystkie szczeliny.
Dla przykładu – jeżeli wynikiem badania szczelności jest wynik n50 = 1,5 dla budynku o kubaturze 1000 m3 – oznacza to, że w ciągu jednej godziny przez nieszczelności wydostaje się na zewnątrz 1500m3 powietrza.
To oznacza tym samym, że do naszego domu wpada 1500m3 powietrza zimnego, które ponownie trzeba ogrzać.

Po co jest szczelność?

Bez szczelności trudno o komfort cieplny w domu. Jeśli “wieje nam po nogach” to wynika to z nieszczelności. Mogą one wynikać z wad montażu okien, drzwi zewnętrznych, wad izolacji ścian, wad izolacji dachu, wad w montażu instalacji. Badanie szczelności najlepiej wykonać kontrolnie tuż przed rozpoczęciem wykończenia budynku, kiedy możemy jeszcze małym kosztem naprawić wady szczelności.
Badanie wykonuję również, kiedy chcę zidentyfikować źródło niedogrzania budynku.
Badanie szczelności jest najlepszą formą weryfikacji pracy ekipy budującej Twój dom i ewentualne wprowadzenie poprawek budowlanych.

Jak lokalizuje się nieszczelności?

  • wytworzenie ciśnienia urządzeniem Blower Door
  • lokalizacja nieszczelności anemometrem, wytwornicą dymu i kamerą termowizyjną

Przykłady znalezionych nieszczelności

Jeden budynków jak widać na zdjęciach jest już zamieszkały.

Inwestor szukał przyczyny przeciągów przy oknach i wysokich rachunków za ogrzewanie.

Zwrócił się do mnie byśmy wykonali test szczelności.

Dom wykonany był w konstrukcji szkieletowej.

Na płycie OSB pokrywającej strop i stanowiącej jednocześnie podłogę na strychu nieużytkowym w ciągu zaledwie jednego sezonu pojawił się zielony nalot – grzyb od wilgoci jaka dostała się do stropu przez nieszczelną paraizolację.

Znaleziono nieszczelności i określono ilość wymian n50=4,84 co stanowi o prawie 2 wymiany więcej niż przewiduje i tak bardzo niskie wymaganie normy = 3 wymiany/h (norma dla tradycyjnego budownictwa).

Oznacza to, że przez 1 godzinę przez nieszczelności wymienia się 4,84 objętości powietrza, czyli w tym przypadku 4,84*530 m3= 2 565 m3 powietrza ciepłego ucieka z domu każdej godziny, a na jego miejsce wpływa taka sama ilość chłodnego z zewnątrz.

Badanie wykonano przy użyciu urządzenia Blower Door. Drzwi zamontowano w otworze drzwi zewnętrznych. Do zmierzenia prędkości przepływu powietrza przez nieszczelności użyto anemometru pokazującego prędkość wymiany powietrza w m/s.

nieszczelność w budynku
badanie szczelności

Drugi budynek udało się sprawdzić badaniem szczelności jeszcze na etapie budowy.

Jest tot znacznie korzystniejsze dla inwestora, bo małym kosztem można wszystkie ewentualne błędy wykonawcze naprawić,

Również jest to budynek w konstrukcji szkieletu drewnianego. Głównym celem pomiaru była lokalizacja nieszczelności. Wynik pomiaru n50=1,02 wymiany/h.

nieszczelność na połączeniu okna ze ścianą
przeciąg od nieszczelnej rury kanalizacyjnej