Co to jest?

To metoda ciśnieniowa, pozwalająca wykryć wady budynku, a konkretnie jego nieszczelności. Określa ona maksymalną ilość powietrza jaka w ciągu godziny może dostać się do obiektu przez wszystkie szczeliny.
Dla przykładu – jeżeli wynikiem badania szczelności jest wynik n50 = 1,5 dla budynku o kubaturze 1000 m3 – oznacza to, że w ciągu jednej godziny przez nieszczelności wydostaje się na zewnątrz 1500m3 powietrza.
To oznacza tym samym, że do naszego domu wpada 1500m3 powietrza zimnego, które ponownie trzeba ogrzać.

Po co jest szczelność?

Bez szczelności trudno o komfort cieplny w domu. Jeśli “wieje nam po nogach” to wynika to z nieszczelności. Mogą one wynikać z wad montażu okien, drzwi zewnętrznych, wad izolacji ścian, wad izolacji dachu, wad w montażu instalacji. Badanie szczelności najlepiej wykonać kontrolnie tuż przed rozpoczęciem wykończenia budynku, kiedy możemy jeszcze małym kosztem naprawić błędy szczelności.
Badanie wykonuję również, kiedy chcę zidentyfikować źródło strat ciepła budynku.
Badanie szczelności jest najlepszą formą weryfikacji pracy ekipy budującej Twój dom i ewentualne wprowadzenie poprawek budowlanych.  

Jak lokalizuje się nieszczelności?

  • wytworzenie różnicy ciśnienia urządzeniem Blower Door
  • lokalizacja nieszczelności anemometrem, wytwornicą dymu i kamerą termowizyjną

Co zawiera się w usłudze?*

  • badanie szczelności urządzeniem Blower Door na wytworzonym nad lub podciśnieniu (opcjonalnie można wykonać badanie obydwiema metodami),
  • detekcja nieszczelności za pomocą: amenometru, wytwornicy dymu, kamery termowizyjnej
  • doradztwo w zakresie usunięcia nieszczelności oraz rekomendacja materiałów
  • opcjonalnie możliwość otrzymania raportu z badania

*cena usługi jest uzależniona od zakresu wykonanych czynności oraz kubatury budynku, wycena ustalana jest indywidualnie zgodnie z potrzebami klienta

  • Warto wykonać, gdy: trudno Ci dogrzać zimą mieszkanie, czujesz przeciąg mimo zamkniętych okien i drzwi, właśnie ukończyłeś/aś budowę stanu surowego zamkniętego, zamierzasz zamontować rekuperację
  • Badanie wykonuję: o każdej porze roku, z wyjątkiem dni deszczowych i bardzo wietrznych (prędkość wiatru powyżej 20 m/s)
  • Zapraszam do osobistego kontaktu: 795 435 837