16 lat mieszkałam w zbudowanym na początku lat 90’ dużym domu w Poznaniu. Były to czasy, kiedy nasza świadomość energetyczna była znikoma zarówno z powodu słabego dostępu do materiałów budowlanych jak i w zakresie wiedzy projektowej. Skutkiem tego w moim domu było zimno, przeciągi, ociekające wodą szyby okien, a ostatecznie grzyb i pleśń na ścianach. Ten brak komfortu opłacałam wysokimi rachunkami za ogrzewanie dochodzącymi do kilkunastu tysięcy złotych za sezon grzewczy. Moje dzieci często chorowały, a nawet jedno miało zdiagnozowaną astmę jak się potem okazało z powodu aktywnych grzybów w warstwach ścian, stropów i podłóg. Nasza kondycja finansowa z powodu rosnących kosztów utrzymania znacznie się pogarszała.
Wtedy zajęłam się tematyką efektywności energetycznej budynków. Skończyłam kolejne studia na Politechnice Poznańskiej z Budownictwa Pasywnego i Energooszczędnego oraz wiele certyfikowanych szkoleń i kursów. Postanowiłam założyć firmę, by nie tylko zmienić swoją sytuację mieszkalną, ale żeby też pomagać innym ją zmieniać.
Tak narodziła się moja pasja do budownictwa pasywnego.
Dzisiaj sama mieszkam w takim budynku, już od 4 lat. Taka budowa znaczy znacznie więcej niż jakikolwiek certyfikat, ponieważ krok po kroku przeszłam proces budowy i mierzyłam się sama ze wszystkimi problemami jakie napotykają budujący domy i mieszkania w technologii energooszczędnej i pasywnej.
Uważam to za nieocenione źródło doświadczenia, co pozwala mi jeszcze lepiej rozumieć inwestorów, wykonawców a przede wszystkim mogę im precyzyjnie pomóc.
Na co dzień wykonuję dla inwestorów i wykonawców badania szczelności budynków, badania termowizyjne, audyty i charakterystyki energetyczne wraz z doradztwem. Pomagam wybrać najbardziej optymalny wariant standardu energetycznego wraz ze źródłem ogrzewania również pochodzącym z Odnawialnych Źródeł Energii. Doradzam też w sytuacjach, kiedy ktoś mierzy się z podobnymi problemami jakich sama doświadczyłam - grzyb, chłód, wysokie rachunki. Szukam przyczyn i organizuję możliwe rozwiązania. Odbieram na budowach te etapy, w których wykonuje się izolacje termiczne, szczelne połączenia, tak by po ich zakryciu mieć pewność, że nie zostały popełnione błędy.
Swoją wiedzą chętnie dzielę się z inwestorami, wykonawcami, projektantami, a także ostatnio z uczniami szkół branżowych (np. budowlanych) organizując praktyczne szkolenia.
Moim marzeniem jest byśmy mądrze budowali energooszczędne i pasywne budynki, dbając o swój komfort cieplny i "portfel" oszczędzając na ogrzewaniu czy chłodzeniu, chroniąc środowisko (unikając emisji CO2 - smogu!), dbając o swoje zdrowie!
Jeśli masz pytania - zapraszam do kontaktu :)
Kasia